VEFAT EDEN [20-02-2018] - [150 kez Okundu]     VEFAT EDEN [12-02-2018] - [169 kez Okundu]     VEFAT EDEN [15-01-2018] - [205 kez Okundu]     VEFAT EDEN [12-01-2018] - [217 kez Okundu]     YENİ YIL MESAJI [31-12-2017] - [219 kez Okundu]        
   
 
  
MANŞET HABER
VEFAT EDEN
DUYURU :VEFAT EDEN 20.02.2018 SALI GÜNÜ ALİ RENKLİÇİCEK (VACO ALİ ) HAKKA YÜRÜDÜ. [...]
  Yazar: #ciglibakkal | 20-02-2018  
Duyurular - Bilgilendir
FACEBOOK SAYFAMIZ ve GRUBUMUZ

Facebook sayfamız:Çiğli Köyüm
Facebook grubumuz:Çiğli Köyü

...

   
ÜYE GİRİŞİ
Üye Adınız:
Şifreniz:
Üye OL! | Kayıp Şifre?
       
ÜYELERE ÖZEL
Haber Ekle
Makale Ekle
Resim Ekle
Video Ekle
Dost Site Ekle
       
  ÇİĞLİ MENÜ  
     
  Esnaflarımız  
ÇİĞLİ KUAFER
ÇİĞLİ FIRIN
BİLSAT TİCARET
GÜNKAR İNŞAAT
SEMRA KUAFÖR
NİL KUAFÖR
DİLİUZ MARKET
ÇİĞLİ KEBAP SALONU
ELİF BAKKAL
DİLİUZ PETROL
DİKEÇ OTO GALERİ
ÖNELMIŞ KUYUMCULUK
KEBAPÇI ALİ USTA
ÇİĞLİ KAHVEHANESİ
ÇİĞLİ BAKKAL
     
  Son Kaybımız  

Veritabanında kayıtlı merhum yok!

     
  Kısa Mesajlar  
Mesaj göndermeniz için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.

Henüz hiç kısa mesaj gönderilmemiş.
     
  Çevrimiçi Kullanıcılar  
Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

Çevrimiçi Üyeler: 0

Toplam Üye Sayısı: 46
En Yeni Üye: yasmin
     
  Reklamlar  
çiğli köyüm   (facebook sayfası)

Reklam İstatistikleri
     
  haberler  
     
  Makaleler: KÖYÜMÜZ HAKKINDA BİLGİLER  
ÇİĞLİ KÖYÜ TARİHİ


Çiğli, Kahramanmaraş

Çiğli


Kahramanmaraş

Harita

Bilgiler

Nüfus

850 (2000)

Koordinatlar

 

Posta Kodu

46236

Alan Kodu

0344

Genel bilgiler

Coğrafi Bölge

Akdeniz Bölgesi

İl

Kahramanmaraş

İlçe

Merkez

Köy Muhtarı

Aziz Ünlüdag

Resmî Sitesi

www.ciglikoyu.com

 

Çiğli, Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Çiğli Köyü ilimiz Kahramanmaraş’ın 15 km mesafede olup, Kahramanmaraş - Gaziantep karayolu üzerinde kurulmuş; yaklaşık olarak 320 haneli,850 nüfuslu(yurt dışındakiler haric onlarda 1000-1500 arası) bir Anadolu köyüdür.Köyümüzün rakımı ilimizle aynıdır.İçinden geçmekte olan küçük bir derenin iki yakasında kurulmuş olup,iki mahalleden oluşmuştur.

Çiğli eski bir köy olup, edindiğimiz bilgilere göre kurulduğu yerde 5-6 adet tek katlı evin olduğu , daha sonraları Horasan yöresinden Elbistan’a gelen göçebelerin buraya yerleşmesiyle, burası bir köy görümüne bürünmüştür.Daha sonra da ailelerin bölünmesiyle bugünkü görümünü almıştır.

Daha önceleri hayvancılık en önemli gelir kaynakları iken, Pazarcık ilçesi yanında kurulan barajın etkisi ile Çiğli köyüne ait arazide tamamen sulu tarıma elverişli hale getirmesi, hayvancılığı terk etmesine neden olmuştur.Çiftçi aileleri pamuk ,biber ve pancar olmak üzere diğer tarla ve bahçe ziraatıyla kazançlarını temin etmektedir.Bunun yanında,son 15 yılda köyün ekonomisi ,yurt dışında çalışan köylülerin etkisiyle önemli ölçüde artmıştır.

Köyde yaşayanlardan arazisi olmayanlar (çok ender), tarım işçiliği ve arıcılıkla uğraşmaktadırlar.Köyün yerleşim yerinin bilhassa koyun yetiştiriciliğine elverişli olması ve hayvansal gıdaların gün geçtikçe değer kazanması nedeniyle, Çiğli Köyü’nde koyun yetiştiriciliği önem kazanmıştı

 

Koyun:250-300

Keçi:150-200

Sığır:20-25

 

Köyde modern tarım aletlerinden hemen hepsi mevcut olup, tarım bu aletlerle yapılarak daha da verimli olmaktadır.Yine köyde modern tarım aletlerine rağbet olup, sayıları gün geçtikçe artmaktadır.

Ulaşım bakımından köyün il merkezine ve diğer merkezlere olan bağlantısı iyidir.Köy halkından 3 kişi bakkaliye, 1 kişi de kahvehane çalıştırarak geçimlerini sağlamaktadırlar.

Köy halkının 1000-1500 kişiye yakını yurt dışında yaşamaktadırlar. Yaşayışları şehir hayatını anımsatmaktadır.Halk gelenek ve göreneklerine çok bağlıdırlar.Düğün şenlikleri ala bildiğine şatafatlı olup,halk iyi ve kötü günde dayanışmanın en büyük örneğini sergilemektedir. Köy halkının günlük hayatına lüks tüketim malları girmiş olup bu olanaklardan gerekli şekilde yararlanmaktadırlar.Yumuşak bir iklime sahip köyde, ısınmada yakıt olarak odun ve kömür kullanılmaktadır.

Köyümüz sinemilli aşiretindendir. daha cok bilgi için www.ciglikoyu.com adresinde bilgi alabilirsiniz.Köyümüz bir alevi köyüdür.

Çiğli Köyü, eski kayıtlarda “AVANUŞAĞI” olarak tanınmakta olup, daha sonra isim değişikliği nedeniyle yeni ismi “ÇİĞLİ” olmuştur.

Köy evleri,köyün ilk kurulduğunda toprak olup,zamanla bu toprak evlerin yerine beton örme ve iki katlı evler bırakmış,toprak ev sayısı yok denecek kadar azalmıştır.şu an köyümüzde güzel evler mevcuttur.

Köydeki ailelerin durumları genel olarak iyidir.Bunun sebebi de dış ülkelerde çalışan emekçi sayısının fazla olmasıdır.

Köyün ekonomisi tarım ve |hayvancılığa]] dayalıdır.Köydeki ailelerin durumları genel olarak iyidir.Bunun sebebi de dış ülkelerde çalışan emekçi sayısının fazla olmasıdır.

Halkın sosyal değişime meyli ileri düzeydedir.Moda takibi ve modaya uyma hız kazanmıştır.Köyden şehre göç Kahramanmaraş olaylarından sonra zaman, zaman azalmışsa da son yıllarda Mersin ve Gaziantep’e giden aileler mevcuttur.Köyde kan davası gibi üzücü olaylara rastlanmaz.Köylü birlik ve bütünlük içerisindedir.Evlilikler genelde köy dışından olup, evlenenler 1-2 yıl aile büyükleriyle kaldıktan sonra ayrılıp yeni aileler oluşturmaktadırlar.

Köyde komşuluk ilişkileri,gece misafirlikleri,sohbetleri ve birbirlerine yapılan ikramlar ileri safhadadır.Köyde dayanışmanın en güzel örneği asker uğurlamaları ve karşılamalarında,düğün ve cenazelerde görülür.Köy halkından askere gidecek olanlar aileler tarafından maddi ve manevi bir destek görür.

Alevi ve Kürt kimliğine sahip olan köylünün insana bakışıda bu kültür doğrultusunda,klasik bir Anadolu köylüsü gibidir.sinemilli aşiretindendir.

Altyapı bilgileri

Köyde kanalizasyon vardır.İçme suyu şebeke sistemi ile dağıtılır.Telefon ve elektirik vardır.Köyde Ptt şubesi yoktur ama acentası vardır.İnternet yaygındır ayrıca internet kafesi vardır.

Dış bağlantılar

www.ciglikoyu.com

      
En Sıcak Haberler
VEFAT EDEN
VEFAT EDEN
VEFAT EDEN
VEFAT EDEN
YENİ YIL MESAJI
En yeni forum başlıkları
Sadece Üyeler Forumları görebilir.
Veya Henüz Forum Eklenmemiş!
En Yeni Şiirler
CEM EVİ DUVARI YA...
SERİNTEPE MAHALES...
KÖYDEKİ TAPU İŞLE...
DERE KÖPRÜSÜNDE G...
KANAL KÖPRÜSÜNÜ G...
En Aktif Üyelerimiz
murat(0)
ciglibakkal(0)
mehmet(0)
MaLy(0)
LowkekuRdaN(0)
En yeni üyemiz
aid70Üye Adı: aid70
Yer:
Doğum: 0
Katılım: 23.04.18
[Özel Msj.] - [E-Posta]
               
Theme Design by: KDK © 2006 - 2018 | CoolBilisim.com
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones. GNU Affero GPL v3.
6858110 KİŞİ ZİYARET ETMİŞTİR... | yukarı